Datura Stramonium (Mengilik, Boru Otu, Jimsonweed)

Mengilik, boş arazilerde, verimsiz topraklarda, dere ya da kanal boylarında, sahilde olduğu gibi yaylada da kendiliğinden yetişen, 50-100 santimetre boyunda, çalı görünümlü bir bitkidir. Parmak kalınlığındaki gri yeşil ince gövdesinden çok sayıda dal çıkar. Oval yaprakları 15-20 cm. uzunluğundadır ve uzunca bir sapla dala bağlanır. Kenarları düzensiz aralıklarla girintili çıkıntılı olup, uçları sivridir. En ufak bir temasta ağır bir koku salıverir.

Temmuzdan eylüle kadar beyaz çiçek açar. Tomurcukları iri bamyayı andırır. Çiçekleri 4-5 cm. uzunluğunda bir saptan sonra gelen yeşil bir borudan katmerli olarak çıkar. 8-10 cm. uzunluğunda ve klarnet şeklindedir. Tomurcuktan gelen damarları doğrultusunda, çiçeğin en ucunda, aralıklarla 5 adet püskülü vardır.

Yeşil ceviz şeklinde ve büyüklüğünde, üzeri dikenlerle kaplı, 6-7 cm. çapında meyvesi olur. Olgunlaşan meyve, uç kısmından ikisi aynı yönde diğer ikisi ise aksi istikamette olmak üzere yarıya kadar dört parçaya ayrılır. İçerisinde domates çekirdeğini andıran kahverengi yüzlerce tohum bulunur.

Anlatılanlara göre, tohumları çay gibi demleniyor ve bir iki çay kaşığı sıvı, bir içeceğin içerisine karıştırılarak birisine içirildiği zaman, içen kişi sarhoş oluyor ve tuhaf davranışlar sergiliyormuş: Kendini kartal sanıp uçmaya ya da ördek sanıp yüzmeye kalkışanlar “Benim evimde senin ne işin var?” diyerek kümesteki horozla kavga eden ve onu yakalamak için kümese girmeye çalışanlar olmuş.Üstelik aşırı halüsinojen etkisinden dolayı cinler ve perilerle ilgili birçok efekti ve tripleri yaşamak olası.Ayrıca tohumları ezilerek, pişmekte olan etin üzerine serpiştirilip birisine ikram edilirse, yiyen kişi az sonra hayal aleminde yaşamaya başlıyor, gördüğü hayvana “Canım, benim” diyerek sarılanlar bile oluyormuş. Tohumunu yiyen ya da çayını içenlerin kalp atışları hızlanıyor, gözkapakları kısılıyor ve idrar yapmada zorlanıyorlarmış. Konuşma bozukluğu oluyormuş. Gözlerine garip varlıklar görünüyor, kulaklarına ise tuhaf sesler geliyormuş. Aynı masada oturan arkadaşları, güya el kol hareketleri yaparak, melik çayı içen kişiyi kızdırıyorlarmış, o da arkadaşlarının üzerine yürüyüp kavga çıkartıyormuş. Evine gitmek isteyenler ise dengesini kaybediyor, bir yere yığılıp kalıyormuş.Mengilik, atropine, hyoscyamine, scopolamine ihtiva ediyor. Çayı ya da tohumu merkezi sinir sistemi üzerinde etkili oluyor. Görme bozuklukları, halüsinasyon ve denge kaybına neden oluyor. Aşırı dozda, komaya girme hatta kalbin durması bile söz konusu. Mengilik tohumunun 4-5 gramı bir çocuğu, 10-12 gramı ise bir yetişkini öldürebiliyor.

Orta ya da Güney Amerika kökenli olan mengilik, 17. Yüzyılda tıpta kullanılmak üzere Avrupa’ya getirilmiş. Buradaki tıp bahçelerinden de dışarıya kaçırılmış. Astım tedavisinde kullanılmak üzere Avrupa’da üretilen mengilik sigarası 90’lı yılların başından itibaren piyasadan kaldırılmış. Bu bitki düşük dozda kas gevşeticisi olarak ayrıca Parkinson hastalığına ve romatizmaya karşı da kullanılmaktadır.

(ben fikrimce bu dalgayı kullanmak isterim ama bir o kadar da tırstım açıkçası araştırdığım çoğu forumda hep denenmemesi yönünde yazılar var o kadar tehlikeli bişey ki bu bir elemanın dayısı yemiş ve işte tribi ……dayım 13 yaşındayken bir avuç tohumunu yutmuş bunun kandırmışlar deveyi cüce cüceyi deve görürsün diye ev geldikten sonra etkileri başlamış ve dayımı 1 ay evt yanlış duymadınız 1 ay boyunca bir odada yatağa bağlamak zorunda kalmışlar dayım şu anda 46 yaşında ve hala psikolojik sorunları var kendisini bir narın dibine gömdüklerine(boynundan yukarısı dışarda) ve içindeki cinin çıkması iiçn bir geçe orda bektettiklerine yemin ediyo mesela ancak öle bişey hiç olmamış çünkü dediği yerde ne nar ağacı varmış nede başka bişi hiç bir zaman olmamış öle bişey sakat yani arkadaşlar)

Arkadaşlar şimdi ise koyacağım videoda datura yiyen bir elemanın ölümünden bahsediliyor daturayı yiyen çocuk kalp krizi geçirince hastahaneye kaldırılıyor o esnada yanında bulunan iki arkadaşını hemen karakola götürüyorlar elemanların karakoldaki triplerini dikkatle izlemenizi tavsiye ederim

http://www.youtube.com/watch?v=u12SZAyMp54

 

Bir Cevap Yazın