Crack

Kokainin sigara gibi içilebilir küçük parçalar halindeki formuna verilen ad.

crack kokain hcl nin (hidrolkorür) amonyak, sodyum bikarbonat (pişirme sodası) ve suyla karıştırılması, ısıtılarak kokain alkoloidin baz karışımın tuzunun (hidrokloroid) ortaya çıkarılması sonucunda elde edilir.
karışımın yakılarak içildiğinde çıkan kırılma seslerinden ortaya çıkmıştır.
crack yakılarak içilir. tütün ve nargileyle kullanılır. kullanıcılar ve satıcılar arasında taş ismiyle bilinir.
eroin ve kokain bağımlılığından en az 3 kat daha ağırdır. burun yolu ile alındığında, 10 saniyeden daha az bir sürede beyine ulaşır. bu madde etkisi açısından kokainden en az 10 kat daha hızlı ve ölümcüldür.
sürekli kullanıldığından uykusuzluk, sinir bozuklukları, çok ciddi paranoya, cinayet veya intihara kadar götüren stres yapar.
kullanıcı çok hareketli, aktif, sinirli ve kızgın olur. boğuk seslilik, bronşit ve diğer solunum problemlerine yol açar. iştahsızlık sonucu kilo kaybına neden olur. beyinin biyokimyasal yapısını bozar ve bütün uyuşturucu maddelerden daha çabuk bağımlılık meydana getirir.

Kokain / Crack maddesinin kronik, ağır kullanımı kilo kaybı, cinsel problemler, tutarsız düşünme, aşırı değişken ruh hali, paranoya, saldırganlık ve psikoz gibi şikayetler doğurabilir. Bir çok bu gibi kullanıcı fiziksel olarak tükenmiş, olur böylece hastalıklara karşı savunmasızdırlar yani bağışıklık sistemleri zayıflamış insanlardır.

Bir Cevap Yazın