Bonzai

Sentetik Esrar (Sentetik THC, Bonzai, Jamaican, Jamaican Gold vb..);

Sentetik esrar (Sentetik THC, Bonzai, Jamaican, Jamaican Gold vb..), esrara benzer etkilere neden olan sentetik bir psikoaktif maddedir. Bonzai, Jamaican Gold, spice, Jamaican gold extreme, black magic, black mamba, K2 adları ile anılır. Kurutulmuş, parçalanmış bitki ve kimyasal ekler zihin değiştirici etkiden sorumludur.

Bonzainin (Sentetik THC, Jamaican, Jamaican Gold vb..) değişik bitkilerden elde edilen doğal bir madde olduğu şeklinde yanlış bir bilgi kullananlar arasında kabul görmektedir. Oysa bu yanlış bir bilgidir. En yaygın kullanılan ismi ile bonzai (Sentetik THC, Jamaican, Jamaican Gold vb..) bazı kurutulmuş bitkileri ihtiva eder, ancak yapılan analizler aktif etken maddenin sentetik kannabinoid olduğunu göstermektedir.

Uzun bir süre bonzai, Jamaican (cameyikın) olarak bilinen madde internet kanalı ile temin edilmiştir. Ancak yüksek bağımlılık potansiyeli olan ve hiçbir tıbbi yararı olmayan bu madde 2011 yılında yasadışı maddeler sınıfına alınmış ve alınması, satılması, kullanılması ve bulundurulması suç kapsamında değerlendirilmiştir.

Bonzai kullanımı gençler arasında giderek yaygınlaşan bir maddedir. Bu maddenin bitkisel yani doğal olduğunu düşünmeleri, kimyasal içeriği ve zararlı etkileri konusunda yeteri kadar bilgiye sahip olmamaları ilk denemede etkili olabilmektedir.

Sentetik Kannabinoidler (Bonzai, Jamaika) Beyinde esrarın etkilediği alanları esrardan daha güçlü bir şekilde etkileyen, laboratuar ortamında üretilmiş 400’ün üzerinde çeşidi bulunan bir uyuşturucu sınıfıdır. Türkiye’de “Bonzai” ve “Jamaika” gibi isimlerle bilinmektedir. Kullanım şekli esrarınki gibidir. Esrarla ortak etkilerine ek olarak kalp ve beyin başta olmak üzere beden sağlığı üzerinde ölümcül olabilen ciddi etkileri vardır. Bunun dışında gerçeği değerlendirme yetisinin bozulduğu ağır ruhsal bozukluk olan psikotik bozukluklara da yol açabilmekte ve bu nedenle kapalı psikiyatri servislerinde yatarak tedavi görmeye yol açabilmektedir. Tedavi stratejisi, ek bir psikiyatrik rahatsızlık ve bedensel rahatsızlık gelişmemişse, esrar kullanımına benzemektedir. Bedensel rahatsızlık geliştiği takdirde ilgili tıp branşı/branşları tarafından tedavisinin gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

Bir Cevap Yazın