Kanada’da esrar (kenevir) yasallaşıyor

Kanada’da hükümet, gelecek ay esrarın yasallaştırılması için hazırlanan yasa tasarısını açıklayacak. Buna göre, Kanada’da esrar 1 Haziran 2018’den itibaren yasal hale gelecek.

Kanada Başbakanı Justin Trudeau’nun önemli seçim vaatlerinden biri olan esrarın yasallaştırılması, gelecek yıl hayata geçebilir. Federal hükümet, esrar tedariğinin güvenli olması için çalışmalarını yürütecek. Bunun içinse Ottawa lisanslı üretici konumunda bulunacak.

Ottawa 18 yaşından küçüklere esrar satışını yasakladığını da duyururken, farklı eyaletlerin yaş sınırı konusunda tercihi kendilerine bırakılıyor. Eyaletler bununla birlikte, esrarın nasıl üretileceğini ve satılacağını da kararlaştırabilecek. Aynı zamanda fiyat konusunda da belirleyici olabilecekler.

SEÇİM VAATLERİNİN BAŞINDAYDI

Esrarın yasallaştırılması Justin Trudeau’nun başbakan olmadan önce en çok tartışılan seçim vaatlerinin başında geliyordu. Liberallerin açıklamalarına göre, esrar satışının yasallaştırılması, küçük yaşta düzensiz ve bilinçsiz kullanılmasından ve suçluların kâr etmesini sağlayan düzenden daha faydalı.

BBC’nin haberine göre hükümete yakın kaynaklar kenevirin 1 Temmuz 2018 itibarıyla bütün ülke çapında yasallaşacağını belirtti.

İktidardaki Liberal Parti, seçim kampanyası döneminde verdiği ‘keneviri yasallaştırma’ sözünü hayata geçirirken parti yönetimi de söz konusu yasallaştırma prosedürü hakkında bilgilendirildi.

Kenevir kullanımının önünü açacak yasa, eğlence amaçlı keneviri 18 yaşından büyük herkesin kullanabilmesini sağlayacak. Yeni yasaya göre bir kişi dört ‘bitkiye’ kadar kenevir yetiştirebilecek ve 30 grama kadar ‘kurutulmuş’ kenevir taşıyabilecek.

2001 yılından bu yana tıbbi kenevir kullanımının yasal olduğu Kanada’da, 40 adet lisanslı üretici bulunuyor. Kanadalılar, özellikle de gençler, dünyada en çok kenevir kullanan ülke vatandaşlarının başında geliyor.

Yasanın geçmesi halinde Kanada, kenevirin eğlence amaçla kullanımının önünü açan en büyük ‘gelişmiş’ ülke olacak.

Bir Cevap Yazın