Kafein Bağımlılık Yapar Mı?

Kafein bağımlılık yapar mı?‏

Güne türk kahvesi içerek başlayan ve türk kahvesi içmeyi bir yaşam tarzı haline getirmiş biri olarak açıkçası benimde çok merak ettiğim bir sorunun yanıtını bulacağız bu yazıda.Gün içerisinde mutlaka birkaç fincan çay veya kahve tüketiyoruz.Kafein içeren birçok içecek ve besin var bunların başında çay,kahve,cola ve çikolata tüm bu besinlerin içerisinde kafein bulunduğunu bir çoğumuz biliyoruz.

Kafein bağımlılık yapar mı?

Kafein sevenler bunu kabul etmeselerde malesef kafein bağmlılık yapan bir madde.Yalnız bu demek değildirki kesinlikle kafein tüketmeyeceğiz.Ölçülü miktarda tüketildiğinde rahatlatıcı sakinleştirici etkisi olduğunu unutmamak gerekiyor kafeinin.Uzmanlar kahve seven kişilerin günde 3 fincan kahvenin sağlığınızı etkileyeceğini düşünmüyorlar.Herşeyin fazlasının zarar olduğunun bilincinde olarak aşırı kafein tüketmekten de uzak durulması en doğru davranış olacaktır.

Kafein bağımlılık yapar mı?‏

Aşırı kafein tüketimi uykusuzluk problemlerine neden olabilir.Gerginlik sinirlilik hali kaygıya ve boğazda yanmaya neden olabilir.Bunu kişi kendisi gözlemleyebilir.Eğer gün içerisinde sizde bu belirtilerden bazılarını kendinizde hissediyorsanız yapmanız gereken şey oldukça basit.Kafein tüketimini azaltacaksınız.

Bu sanıldığı kadar zor değildir aslında denediğinizde sizde göreceksiniz.Benim gibi yapabilir büyük fincanlarınızı kaldırıp kahve fincanlarınızı biraz küçültebilirsiniz.Bu ilk başlangıç olsun daha sonra içtiğiniz kahve sayısını azaltın bu şekilde kafain içeren tüm besinleri azaltabilirsiniz.Günden güne kafein alımınızı azaltığınızda şikayetlerinizin azaldığını göreceksiniz.

Eğer kafein tüketimine son vermeye karar verirseniz, birkaç gün sürebilecek baş ağrısı, depresyon, baş dönmesi, kaygı gibi sıkıntılara hazırlıklı olmalısınız. Düzenli kafein tüketimi sonrasında kafein tüketiminin birden bırakılması yoksunluk belirtilerine yol açabilmektedir. Eğer kafein tüketimini bıraktığınızda bu belirtileri yaşamak istemiyorsanız, kafein tüketimini aniden bırakmak yerine dozu giderek azaltma yöntemini tercih etmelisiniz.

Yazar: Yasemin Yılmaz

Bir Cevap Yazın